Wednesday, January 19, 2011

Käitumine liikluses ja bussis

Linnas liiklemine on metsik. Zebrad ei tähenda kellelegi midagi. Mitte ükski auto ei jää seisma, et inimesi üle tee lasta ning seetõttu ei kasutata ka ülekäiguradasid. Neid võib pidada pelgalt teede kaunistusteks. Kui mõelda nüüd valgusfooridele, siis need õigustavad enda sellega, et rohelise tulega on võimalik elusalt üle tee pääseda, kuid need on inimestele siiski pigem mugavus. Punane tuli ei tähenda jalakäijatele midagi. Inimesed ületavad sõiduteid ajal ning kohas kust parasjagu tahavad/saavad.


Trikk on selles, et tuleb õppida arvestama autode kiirusega - kas see sõidab piisavalt aeglaselt, et üle tee jõuaksid. Tee keskel seismajäämine ning autode järele ootamine on inimestele igati loomulik. Seda lugedes võib ehk mõelda, et "metsikud" jalakäiad on uljad noored, kuid ei - nii kobedad kui ka põdurad vanad, emad, isad lastega, lastekärudega, koolieelikud, kooliealised. Lisaks sellele, et olen türklaste jaoks blond, tõusen veel enam rahva seast esile, kui jalakäijatele on tuli punane, autosid parasjagu ei ole (st. et napilt võiksin üle tee pääseda) ja ootan, millal roheline mehike lubab mul teed ületada. Seega võib liikluses kuulda palju signaalitamist. Lisaks ei põle autodel päeval tuled ning nii palju kui näinud ja kogenud olen, ei kasutata üldjuhul ka turvavöid.


Sõidan bussiga kooli ja koju ~25 min. Kui tahad bussi peale saada, pead lehvitama. Mõndades kohtades leidub ka postikesi, mille juures seistes ei ole vajadust entusiastlikult kekselda. Bussis, mille marsruudiks on kesklinn-ülikool võib kohata palju tudengeid ning vanureid. Viimased on huvitatud pigem ülikooli juures asuvast haiglast. Bussid on alati rahvast täis. Istuma olen selle aja jooksul kaks korda saanud ning üks kord nendest sellepärast, et väga unine noormees mulle koha loovutas.

Koolist tulles on bussi peale kaks järjekorda. Ühes seisavad inimesed, kes tahavad saada istumiskohta, nendel on eesõigus bussi siseneda. Teises aga inimesed, kellel pole püstiseismise vastu midagi (nende hulgas olen siis mina). Bussid käivad väga tihti ~5 minuti tagant. Kooli parklas on aga busside järjekord ehk kui üks buss on inimesi täis "laetud", sõidab järgmine ette.

Õpilastele on bussipilet 1 liir ehk 8 krooni. Bussi sisenedes antakse raha juhi kätte. Kui sõiduk on aga paksult rahvast täis, lastakse sisse ainult tagumisest ukseks. Inimesed ulatavad raha käest kätte ette bussijuhile ning tema saadab vahetusraha tagasi. Nägin ühes suunas rändamas 10 liirist (80 krooni) ning vastu tuli 9 liiri.


1 comment: